Фактите говорят: Венгер трябва да се откаже от 3-4-3

Мачът в четвъртък на „Емирейтс“ провокира много въпроси: Как феновете на Кьолн са се промъкнали в местата отредени за домакински привърженици? Това завръщане към тъмните години на футбола ли бе или инцидент предизвикан от шепа хора? Защо една малка тълпа немци могат да създадат по-добра атмосфера от феновете на Арсенал?

Но нашият фокус е насочен само върху мача и това какви изводи можем да си извадим от него.

В игрови аспект, ключовият момент настъпи на почивката, когато Арсен Венгер смени Роб Холдинг за Сеад Коласинич. Това наложи и промяна в схемата. Арсенал заигра с 4-ма в отбрана. По този начин от 0-1 „артилеристите“ обърнаха мача и спечелиха с 3-1. Изведнъж, след слабото първо полувреме, те заиграха далеч по-убедително. Личеше си, че играчите, от защитния вал, се чувстваха много по-комфортно.
Беше ли това края на 3-4-3? Важен въпрос, особено в контекста на идващото дерби срещу Челси. Точно преди година Челси наложи схемата с 3-ма бранители, която в крайна сметка им спечели и титлата. 24-ти септември 2016 „сините“ гостуваха на „Емирейтс“ и бяха унижени с 3-0 до почивката. Тогава Антонио Конте заложи на трима бранители и от тогава не е променял схемата.

По-късно през сезона Арсенал се присъедини към Саутхемптън, Тотнъм и Евертън в групата отбори, копиращи постройката на Челси. В края на минали сезон Венгер загърби използваната над 20 години схема с 4-ма в отбрана.

Серия от 7 загуби в 12 мача беше последвана от впечетляващ рейд от 8 успеха в 10 срещи, последната от който финала на ФА къп. Това е причината Арсен да не желае да променя бройката на бранителите, особенно след блестящата победа на „Уембли“. В началото на сезона „топчиите“ взеха и друг трофей, отново след мач с Челси. Така, че тази схема определено е ефективна срещу Конте.

Доста съмнения остави загубата от Ливърпул с 4-0, преди паузата за национални отбори. Халфовете Арън Рамзи и Гранит Джака бяха попилени от домакините. Ако имаш трима централни защитници, това трябва да даде повече свобода на халфовете да изпъкнат. За да се случи това обаче, те трябва да играят с топката. Н‘голо Канте е играч, който няма да им го позволи. Йозил, в ролята на номер 10, може да помогне.

Венгер заяви след победата над Кьолн: „Искам да използвам и двете схеми, когато е нужно. Понеже сме играли дълги години, с 4-ма отзад, за мен е лесно да променям хората в отбрана от 3ма на 4-ма.“

Може би е така, но мачът с Кьолн категорично ни показа предимствата от промяната. Един мач, естествено не може да бъде опорна точка за тактически корекции, но и преди това не изглеждаш, че Арсенал да се справя достатъчно добре.

Е , може би Арсенал ще загуби мача без значение от тактическата постройка. Трудно е да се каже, но определено те имат нужда от промяна и от това ще зависи, колко успешен ще бъде сезонът им.