Топ 10 на мачовете във Висшата лига за сезон 2016/17 /част 1/

Сезон 2016/17 в английската Висша лига предложи редица интересни и запомнящи се мачове. В този материал ще ви представим част от най-интригуващите десет срещи в „Премиършип“ за изминалия сезон.

1. Арсенал – Ливърпул 3:4

a

Още на старта на кампанията в първия кръг зрителите на „Емирейтс“ и милиони пред малкия екран станаха свидетели на невероятен спектакъл. Арсенал и Ливърпул изиграха запомнящ се мач, в който мърсисайдци спечелиха с 4:3. Тио Уолкът даде аванс на домакините в 31-вата минута, но Филипе Коутиньо изравни в края на първата част. Ливърпул започна много силно втората част като вкара три гола в периода 49-63 минути чрез Лалана, Коутиньо и Мане. Арсенал се върна в мача с голове на Чембърлейн и Чеймбърс, но в крайна сметка не успя да стигне до равенство.

2. Манчестър Юнайтед – Лестър 4:1

В шестия кръг Манчестър Юнайтед посрешна защитаващия титлата си тим на Лестър. „Червените дяволи“ изиграха един от най-силните си мачове през кампанията, побеждавайки „лисиците“ с 4:1. Запомнящото се в тази среща бе, че Юнайтед вкара четири попадения между 22-рата и 42-рата минути. Крис Смолинг, Хуан Мата, Маркъс Рашфорд и Пол Погба вгорчиха деня на Рон-Роберт Цилер, а почетното попадение за Лестър реализира Грей след почивката.

3. Борнемут – Хъл Сити 6:1

Отборът на Борнемут за първи път в своята история вкара шест гола във Висшата лига. Това се случи при победата с 6:1 над Хъл Сити в осмия кръг. На почивката „черешките“ имаха аванс от 3:1 след попадения на Даниелс, Станислас и Куук, а Райън Мейсън бе точен за „тигрите“. Борнемут добави още три гола през второто полувреме като Станислас вкара втория си гол в 65-ата минута, а Уилсън и Гослинг отбелязаха в последните десет минути на мача.

4. Ливърпул – Уотфорд 6:1

На 6 ноември 2016 година Ливърпул разгроми Уотфорд с 6:1 в мач от 11-ия кръг. След спокойни 25 минути, Садио Мане даде аванс на „червените“, а Коутиньо удвои аванса на домакините три минути по-късно. В 43-ата минута Емре Джан направи преднината на „мърсисайдци“ класическа. Дванадесет минути след почивката Фирмино направи 4:0, а Садио Мане продължи терора над „стършелите“ с пети гол в 60-ата минута. Почетния гол за гостите реализира Янмаат в 75-ата минтуа, а крайното 6:1 оформи Вайналдум в продължението на двубоя.

5. Суонзи – Кристъл Палас 5:4

sw

Един от най-резултатните двубои в историята на Висшата лига бе между Суонзи и Кристъл Палас на 26 ноември 2016 година. „Лебедите“ посрещнаха „орлите“ в мач от 13-ия кръг и след 45 минути игра никой не предполагаше такова голово шоу. На почирката резултатът бе 1:1 след като Заха откри за гостите, а Гилфи Сигурдсон изравни за Суонзи. Началото на головия спектакъл постави халфът на Суонзи Лирой Фер с два гола в 66-ата и 68-ата минути. След това Кристъл Палас направи пълен обрат за 4:3 след голове на Томкинс, Бентеке и автогол на Корк. До 90-ата минута гостите имаха преднина, но в продължението на мача Фернандо Йоренте вкара два гола и Суозни записа може би най-запомнящия си успех във Висшата лига.

6. Борнемут – Ливърпул 4:3

На 14 декември 2016 г. Ливърпул изигра пореден вълнуващ мач във Висшата лига. Мърсисайдци допуснаха шокираща загуба с 3:4 като гости на Борнемут, въпреки че имаха аванс от 3:1 след 75 минути игра. Ливърпул поведе с две попадения на Мане и Ориги през първото полувреме. Борнемут обаче започна силно втората част и в 56-ата минута намали резултата чрез Уилсон, а в 64-ата минута Емре Джна възстанови аванса от два гола на гостите. По всичко изглеждаше, че Ливърпул ще прибави три точки към актива си, но това не се случи. „Черешките“ намалиха изоставането си в 76-ата минута с попадение на Фрейзър, а две минути по-късно Куук направи 3:3. „Виталити Стейдиъм“ изигран в продължението на мача, когато Нейтън Аке вкара за 4:3 и донесе победата на Борнемут.

7. Борнемут – Арсенал 4:3

На 3 януари 2017 година зрителите на „Виталити Стейдиъм“ видяха още един вълнуващ мач с участието на любимия си тим Борнемт. „Черешките“ обаче този път нямаха късмет в края като пропиляха аванс от три гола срещу Арсенал. След две попадения на Даниелс и Уилсон те имаха аванс от 2:0 до почивката, а в 58-ата минута Фрейзър покачи на 3:0. Завръщането на Арсенал бе невероятно като те отбелязаха три попадения след 70-ата минута. Алексис и Лукас Перес вкараха в рамките на пет минути по един гол, а в продължението на мача Оливие Жиру се разписа за крайното 3:3.

8. Евъртън – Манчестър Сити 4:0

d

В 21-вия кръг на сезон 2016/17 Евъртън нанесе тежко поражение на Манчестър Сити с 4:0. В този мач блесна таланта на младока Том Дейвис, който съсипа защитата на „гражданите“. Лукаку и Миралас дадоха тон на успеха на „карамелите“, а в 79-ата минута Дейвис направи 3:0. крайното 4:0 оформи още един младок – Лукман, който вкара дебютния си гол за Евъртън. Това бе може би най-силния мач на Евъртън през сезона. През цялата среща те бяха много енергични и не оставиха никакви шансове на своя съперник.

9. Лестър – Ливърпул 3:1

В първия си мач без Клаудио Раниери, тимът на Лестър напомни на себе си. „Лисиците“ победиха Ливърпул с 3:1 у дома на 27 февруари Джейми Варди отбеляза два гола за победата на своя тим, а Дани Дринкуотър добави едно попадение. За гостите от Ливърпул точен бе Филипе Коутиньо. Новият старши-треньор на Лестър Крейг Шекспир не направи никакви промени в състава за този мач, но въпреки това шампионите от 2015/16 показаха съвсем различно лице и разпиляха тима на Ливърпул.

10. Уотфорд – Саутхемптън 3:4

Отборите на Уотфорд и Саутхемптън изиграха запомнящ се мач на 4 март 2017 година. „Светците“ стигнаха до трите точки, но това не бе никак лесно. Домакините поведоха рано в мача чрез своя капитан Трой Дийни, но в 28-ата минута Душан Тадич изравни резултата. Саутхемптън направи пълен обрат, благодарение на попадението на Редмънд в продължението на първата част. До 79-ата минута нов гол не падна, а тогава Стефано Окака се разписа за 2:2. Минути по-късно обаче Маноло Габиадини изригна с два гола за гостите и резултатът стана 2:4. В продължението Дукуре върна един гол за Уотфорд, но време за нещо повече нямаше.